Cseppjelenség (1990)
vissza
Tőmondatokban utasítja férjét és édesanyját a halott gyermeke temetését illetően, és kéri férjétől, hogy az összegyűjtött pénzükön dupla sírhelyet vegyen. És a kislánynak legyen Erzsike a neve. A hangnem, amelyen mindezt közli, látszólag nélkülöz minden érzelmet. A kórházi napok alatt alig beszél, többnyire szótlanul bámulja a plafont, vagy egykedvűen néz maga elé. „Sugár és traumahatás” – véli a környezet, de többen a vég előtti állapotnak vélik befelé forduló magatartását. A férj egyre több és több időt tölt felesége betegágyánál. Mintha az eltékozolt éveket vagy a hirtelen felébredő lelkiismeretét akarná levezekelni ezzel. Négyhónapi kezelés után elhagyja a Klinikát. Mindössze negyvenegy kiló. „Hazahozták eltemetni” – summázzák a szomszédok. Leszázalékolják. Fájdalomcsillapítóktól és nyugtatóktól elkábulva a napszakokat is összekeveri. A kis lakás falai között csak a megjavuló férj jelenti számára a külvilágot. Néha keserű mosoly jelenik meg a szája szegletén: „lám halálraítéltnek kell ahhoz lennem, hogy visszakapjam a férjem…”– gondolja, de nem ad hangot észrevételének.

És egyszer – mert az emberi gonoszság végtelen –levelet hoz neki a postás. Névre szólót. Ilonka sokáig forgatja kezében a feladó nélküli, ákom-bákom betűkkel írt, kissé piszkos borítékot, mintha elkábított ösztönei ez egyszer még működnének és jeleznék: a levél tartalma sorsfordító. Hirtelen mozdulattal felbontja. A levél arról tájékoztat, hogy férjének– miközben Ő a kórházban volt – fiúgyermeke született, ezelőtt 11 hónappal. A gyermek anyja 19 éves, foglalkozásnélküli, állandó lakással nem rendelkező hajadon, aki rövid ideig a gyárban dolgozott, konyhalányként. Munkaviszonyát megszakította, majd X kórházban egészséges fiúgyermeknek adott életet, akit körülményeire való tekintettel Y csecsemőotthonban helyeztek el ideiglenes állami gondozottként.
A levél egyébként még azt is megjegyzi, hogy a férj a beteg feleségére való hivatkozással nem vállalta az apaságot… Hogy mit érzett Ilonka, azt nem lehet tudni. Arról ő soha nem beszélt, s ma már nem is lehetne tőle megtudni. A tények beszélnek helyette…

A férj elmondása szerint, aznap este békésen megvacsoráznak, és mintha az asszonynak nagyobb lenne az étvágya. Majd – „Pali, maradj egy kicsit, szeretnék tőled valamit kérdezni?” – szelíd szavakkal Ilonka férje elé teszi a levelet, miközben megkérdezi: „Lehetsz Te is a gyerek apja?”
A férj a meglepetéstől csak bólintja az „Igen”-t. El akarja ugyan mondani, hogy csak egy volt a sok közül, hogy ez nem volt viszony, csak alkalom, egyszóval mentegetőzni akar – de felesége nyugalma beléfojtja a szót. „Beteg voltam, megértelek. Többet erről ne beszéljünk.” – zárja le a kellemetlen témát a nehezen mozgó, beteg asszony, aki, mintha ezen az estén fürgébben ágyazna…

Másnap, és az elkövetkező hetekben, a szomszédok legnagyobb megrökönyödésére Ilonka inogva ugyan, de útra kel. Senkinek nem szól. Különböző hivatalos és kevésbé hivatalos helyeken látják, sőt még vonaton is. Útjairól kérdezésre nem beszél. „Dolgom volt” – fojtja bele mindenkibe a szót. S míg a férj valamilyen bosszútól tartva egyre aggódóbb, egyre korábban siet haza, olykor el is lógva munkahelyéről, egy szép napon gyermeksírást hall hazatértekkor. Benyit, s nagybeteg feleségét egy kisfiút ringatva találja, ki földöntúli mosollyal fogadja: „Képzeld, lemondott az anyja írásban, itt a papír, Palika örökbe adható. Holnap együtt kell mennünk a tanácsra, mindenki segített, jók az emberek, kérlek Pali te is segíts nekem. El kell innen költöznünk, jó messzire. Azt akarom, hogy az emberek minket így hármasban egy családként ismerjenek meg…”