Sóstói út 53. II. kötet (2011)
vissza
Van egy villa Nyíregyházán, a Sóstói úton.
A Sóstói út 53.
Kora építészeti stílusával mementóként áll a két pazar épület: a felújított Bencs villa és az újonnan épített, a telket mintegy teljesen kitöltő Continent Szálloda között. Hátulról lecsonkítva, alig pár métert hagyva az 1966-os kisajátítási akcióban tervezett és kivitelezett "ifjúsági lakótelepig" – hogy "ne csak a régi reakciósok élvezzék az erdő adta jó levegőt " –ezáltal a maga szépségében megbecstelenítve és tönkretéve. Hiszen a félköríves terasz a még most is létező öreg diófa árnyékában alig három méterre a társasház tyúkóljától egyfajta panorámaként nem éppen a legjobb ajánlócédula.
Az 1912-ben épült házat a mögötte fekvő mintegy 800 négyszögöl szőlőskertre tervezték, amelynek vége leért a most is Ószőlő névre hallgató utcafrontra. . A városalapító Bencs László polgármester egykori szőlőskertje a két gyermeke részére kívánt örökségül szolgálni. Etelka, a nővér, –Nagyanyánk – férjhezmenetele után villát épített rá a Sóstói út felé, –így lett a Sóstói út.53 – ezáltal felcserélve az Ószőlő utca felé néző és elhelyezkedő kis parasztházat, ami nemcsak a szüret idejére biztosított menedéket a szüretelőknek, hanem a polgármester leányának Bencs Etelkának a Nyíregyháza város tanácsnokával, később polgármesterével, Balla Jenővel kötött házassága után a mézeshetek színteréül is szolgált. Az itt eltöltött élmények hatására született a házépítés ötlete, amely alig két éven belül valóság lett. Bencs László birtokának nagysága még azt is lehetővé tette, hogy mikor az öccs, Bencs Kálmán – később szintén polgármester – sűrűn tartózkodva kint nővérénél megirigyelte az "édeni állapotot," szintén házépítésre szánta magát. Így az eredetileg csak Sóstói út 53.sz-on telekkönyvezett birtok megosztásra került: a két testvér között létrejött egyezség alapján Sóstói út 54. számra telekkönyvezve ketté vált a birtok..
Így lett az egykori Bencs szőlőből két önálló házas objektum, amelyet a testvérek életében a szó szoros értelmében sem választott el kerítés. A családi köteléken kívül összetartotta őket az a közös cél, amely a generációk egymásra épülésével Nyíregyháza város közéletét, abban aktív részvételét jelentette.
A két testvér házának, azaz a Bencs birtoknak tényleges, nemcsak papír szerinti szétválása dr.Bencs Kálmán tragikus halálával következett be, amikor a jelzálogjoggal megterhelt villa az építési kölcsönt folyósító banké lett. Bár a történelem itt is kimutatta foga fehérjét, hiszen a szocializmus ideje alatt "lopta-lak" néven mindenféle, nem éppen a családot dicsőítő mendemonda forgott közszájon. Amit még a leszármazott gyerekek – például e sorok írója is – direktbe kapott az iskolában.
Pedig az igazság az, hogy a ma is rendkívül impozáns Bencs villa soha nem volt a családé. Mert Bencs Kálmán , bár jól keresett, annyit azért mégsem, hogy bevételeiből a nagyra sikerült villa építésének költségeit fedezhetné. De még részben sem, mert halálával a villa vitte a Bencs birtok ráeső részét, s a nővérnek sem volt annyi, hogy a villa adósságait kiegyenlítse. Hiszen férje, Balla Jenő korai halálával megözvegyült és ott maradt az alig pár éves gyermekeivel: Andrással és Istvánnal. Sőt féltestvére Bencs Mariska – Bencs László polgármester feleségének előző házasságából hozott gyermeke – korai halálával annak három gyermeke is hozzá került: Magda, Laci és Juci. Így az öt gyermek nevelése a nehéz gazdasági helyzetben a Bencs villa megváltását illetően nem tett lehetővé semmilyen családi gyorssegélyt. (A két testvér között, ha volt vita, az mindig e villa és annak méretei, no meg az "addig nyújtózkodni, amíg a takaró ér" elv miatt volt. De hiába volt a nővér előrelátó aggályoskodása, az élet őt igazolta. A Sóstói út 53. testvér nélkül maradt, és a szülői örökség idő előtt összezsugorodott, mintsem gyarapodott volna.