Sóstói út 53. II. kötet (2011)
vissza
Az én mostani álmaim is itt zajlanak.
Bennük egységes egészben áll a Sóstói út 53. a maga fenségében. Kertjével le egészen az Ószőlőig. Megcsonkítatlanul.
A ház előtt az egykori jobb napokat látott parkkal, benne a gesztenyefa, alatta kör alakú asztallal és fapaddal, a macskaköves felvezető út, mellette balra a kandeláber villanylámpa, amelyen látni még, hova kötötte ki lovait a megszálló és betelepülő orosz csapat. A japánbirsek, amelyek dacára annak, hogy nemigen gondozták szakavatott kezek, mégis ontották virágaikat és nem volt olyan tavasz, hogy a sétálók ne csengettek volna be némi csokorra valóért. A zsalus ablakok alatt kis kovácsoltvas kerítések által övezett virágágyások, amelyeknek Mária virágai beteggé tették az egykori gyönyörű színésznő, de asztmás beteg Édesanyánkat. Hátul pedig a több mint 8oo négyszögöles kert, ribizlissel és köszmétéssel. Futkosunk a körtefák alatt, ringlókon keresztül a sikulai almafáig, integetnek a besztercei szilvafák, az őszibarackos, ami vadonc ugyan, de íze felejthetetlen.

Álmaim elevensége – egybevetve a jelennel – bizarr játékot űz velem. Sétálva a mostani, Botond és Honfoglalás utcában annak is az egykori mi kertünkre eső részében, tapasztalva, hogy az egyik körtefánk még mindig szolgálja a mit sem sejtő hódítók életszükségleteit, torokszorító életérzéssel szegi kedvemet a múltidézésnek, és azonnal szedem is a sátorfámat, haza a Dunakanyarba. Miközben hálát adok az Úrnak, hogy szerencsésen otthont adott nekem másutt az országban. Mert nekem megadatott a Sóstói út 53. túlélése.

Édesapánknak, Dr.Balla Istvánnak nem. Soha nem is akarta túlélni a villát. Görcsösen ragaszkodott hozzá, az egyetlenhez, ami hűséges társa maradt.
Még így, szárnyaitól megfosztva, megcsonkítva is egyfajta menedékül szolgált.
A Sóstói út 53.ból Vele együtt távozott az élet. Halála keretbe foglalja mindazt, amiért, és ahogyan élt.
Bezárta, rabul és áldozatul ejtette őt egy történelmi korszak, anélkül, hogy adott volna vajmi feloldást. Az már irracionális találgatás lenne, hogy egyáltalán adott volna-e, ha megéri a 90-es fordulatot és az Antall kormányt. Vagy csak további csalódás forrásául szolgált volna, mert igényes kritikai jelleme azonnal szembesült volna a különböző ismert arcok köpönyegforgatásával. De mindez már túlmutat a valóságon. A Sóstói út 53. pedig tényeken alapszik.

Dr .Balla István 1989 november 4-én távozott az élők sorából. Úgy, ahogy élt: magányosan, egyedül. A hozzátartozói – gyermekei – is csak pár nap múlva vették észre távozását, hiszen saját akarata szerint egyedül élt, azért, hogy szavai szerint: "egyik gyermeke se legyen birtokon belül ".
A Sóstói út 53. azóta lakatlan.
A gazdátlanul eltelt húsz év megtette hatását .A többszöri betörés, az enyészet és az idő elvégezte munkálatait.
Bevégeztetett.
Majd bizonyára jön egy buldózer, elvégzi feladatát, s a romok helyén az egyébként értékes telekre épül egy korszerű épület, amelynek terasza feltehetően nem lesz köpésnyire a szomszéd fekáliát termelő állataitól. Valószínűleg az új épület is ezt a házszámot viseli majd. De ez a ház, és ez a hely nem lesz azonos azzal a Sóstói út 53.-al, AMELYNEK, és AKINEK e kissé hosszúra sikeredett kétkötetes könyv így állított emléket.
Szentendre 2009. július 21.

Dr.Kollárné Balla Anna